poniedziałek, 29 grudnia 2014

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!!!



      Z nowym rokiem zachęcam do zapoznania się z nowymi ofertami sklepów. 
Klikając na banery reklamowe sklepów po bokach strony tego bloga, przeniesiesz się bezpośrednio do sklepu. 

sobota, 8 listopada 2014

Ekonomia w Gastronomii


     Synonimem ekonomii gastronomii jest smaczne jedzenie i dobre gospodarowanie wydatkami. Nie chodzi tu bynajmniej o wybieranie najtańszych produktów nieznanych producentów. Sukcesem jest wybieranie bardzo dobrych składników do potrwa i skuteczne ich wykorzystanie. Idealnie jest wybieranie produktów łatwych w przechowywaniu. 
      Idealne jest przygotowywanie potraw z produktów sezonowych lub istniejącej produkcji w pobliżu naszego miejsca. Nad morzem powinno być jak najwięcej potraw z ryb. W pobliżu sadów jak najwięcej potraw z owoców. Latem mamy w menu więcej sałatek warzywno-owocowych, zimą potrawy ciepłe z produktów wysokoenergetycznych itd. Potrawy z truskawek w grudniu nie będą ekonomicznym wyborem. Chodzi o ekonomię gospodarowania. I zawsze należy pamiętać, aby gotować smacznie i ze świeżych produktów. 
         Kuchnia w gastronomii nie musi być zawalona najdroższymi rzeczami, aby funkcjonowała dobrze.  Rzeczy, które należy mieć (oprócz większych urządzeń):
- kilka noży i ostrzałka do nich,
- obieraczki do warzyw,
- łyżki cedzakowe, chochle i trzepaczki,
- kilka misek różnej wielkości,
- naczynia żaroodporne i blachy do pieczenia,
- kilka garnków i patelni różnej wielkości,
- elektroniczna waga,
- blender, młynek do pieprzu i kawy,
- deski do krojenia i sitka
- otwieracz do puszek, wyciskacz do czosnku

         Zawsze należy pamiętać, że ekonomia w gastronomii idzie w parze z jakością! 


sobota, 4 października 2014

Targi gastronomiczne

              Ważnym wydarzeniem dla osób zainteresowanych tematem gastronomii są Targi tej branży.

     - Zakończyły się właśnie Międzynarodowe Targi Gastronomii w Poznaniu.
Trwały od 29-09-2014 do 02-10-2014.

     -  Jesienne spotkanie branży HoReCa.  Od 05-11-2014 do 07-11-2014 Hala EXPO w Krakowie

    -  Bardzo ciekawa strona dla zainteresowanych Targami. Strona Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kalendarium na 2015 r.:
http://www.mtp.pl/all/pl/targi/targi_w_polsce/kalendarium_targow_w_polsce/2015/

   - Targi w Krakowie:

sobota, 27 września 2014

Porady dla rozpoczynających biznes gastronomiczny

      Klucza konkretnego do sukcesu nie ma. Łatwiej pójdzie jeśli podejdziesz do swojego biznesu z największym entuzjazmem jaki posiadasz. No i uczciwość. Dobre jedzenie w przyjemnych, czystych warunkach to połowa sukcesu. Jeśli chcesz małym nakładem liczyć pieniądze to zapomnij o gastronomii. Trzeba kupić dobry produkt, aby wykonać z niego dobre danie. Jeśli już wiesz, że należy zgłosić działalność gospodarczą w Urzędzie Miasta, wykupić koncesję, przejść sanepid, można iść dalej. Przed rejestracją pomyśl może o formach wsparcia.  Kilka moich porad:

    1. Przeczytaj koniecznie niektóre książki  na początek o  motywacji. Pomagają nabrać wiary w sens tego, co chcemy zmienić. 

     - Kobieta niezależna  to lektura skierowana głównie do kobiet w biznesie, ale nie tylko. Mężczyzna może po tej lekturze, choć nie musi, łatwiej zrozumieć, dlaczego ich partnerki chcą coś zmieniać.

      Zanim cokolwiek zaczniesz zmieniać w swoim życiu pomyśl, dlaczego możesz być biedny .  
     - Dlaczego jesteś głupi, chory, biedny   to historia oparta na faktach. Podstawowa teza tej lektury: to monotonia prowadzi do wygodnictwa, zaś odmiana otwiera przed nami skarbiec nowych możliwości. Żeby być bogatym musisz poznać prawa dobrobytu.

     Aby prężnie działać w gastronomii i nie tylko w tym konkretnym biznesie, należy znać kilka trików, abyś stał się znany i szczęśliwy.
      - Zwycięska przewaga w biznesie  to poradnik, niejako klucz do powodzenia w biznesie.

    - Jak w 5 dni znaleźć niszę na rynku i wyróżnić się na tle konkurencji   To  90 minut szkolenia w formie audiobooka. Dyrektor generalny firmy Votum S.A. przedstawia wiedzę opartą na własnym doświadczeniu, jakich błędów unikać w biznesie, czym się wyróżniać.


     2. Poszukaj, zainteresuj się dotacjami unijnymi dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Dotacja w kwocie 20 tyś. zł-40 tyś zł jest doskonałym zastrzykiem na początek. Skorzystałam osobiście z takiej dotacji. W internecie znalazłam strony o aktualnych dotacjach. Jeśli jesteś osobą bezrobotną nie ma problemu. Istnieje mnóstwo ofert dla bezrobotnych, chociażby w twoim Urzędzie Pracy. W moim przypadku pracowałam i otrzymałam dotację. Zarejestrowałam się (wszystko zgodnie z prawem, tak można) w Urzędzie Pracy jako osoba poszukująca nowej pracy.  Każdy ma prawo myśleć o zmianie pracy. Znalazłam ofertę dotacji dla takich właśnie osób. Złożyłam wniosek i tak po kolei, bo trochę to trwało, otrzymałam dotację. Trzeba przejść szkolenia, ale cenne, ponieważ krok po kroki nauczyli napisać wniosek. Dotację przeznaczyłam na sprzęt. Najdroższy był monitor dotykowy z oprogramowaniem POS dla gastronomii wraz z drukarką na kuchnię. Wszystko zsynchronizowane z kasą fiskalną, wagą i szufladą kasowa. Nie stracone pieniądze, to  rewelacja. Ułatwia pracę bardzo. Kładziesz np rybkę na wadze, a komputer sam przelicza i wystawia rachunek. Poza tym podnosi prestiż lokalu. No i zamówienie szybko drukuje się na kuchni.

  3. Przeszukaj w internecie dostawców i hurtowników. Tutaj trzeba będzie przejść na własnym grzbiecie, że tak powiem. Przetestować wszystkich i wybrać najlepszych i najtańszych. Choć tu uwaga,  najtańsze nie zawsze jest najlepsze. Ale ten sam towar w różnych firmach ma różne ceny. Później pilnuj cen na fakturach. Często zdarza się, że na początek dany towar przychodzi w korzystnej cenie, lecz po którejś z kolei dostawie ten sam towar jest nagle znacznie droższy.  To takie łapanie klienta na początek.

  4. Jeśli kupujesz towar do swojej kuchni, koniecznie sprawdź ceny. Pomocne są wyszukiwarki.
Jest wiele hurtowni i każdy wiadomo chce zarobić.  Ten sam produkt może mieć kilka różnych cen. 

5. Jeśli będziesz zatrudniał pracowników przeczytaj na ten temat. Wiedza i jeszcze raz wiedza. Obojętnie jaki zaczyna się biznes lub inne przedsięwzięcie w swoim życiu, należy dużo czytać na początek. Polecam takie pozycje:

   -   Urlop wypoczynkowy pracownika


    Dokumentacja pracownicza



   Pracownik niepełnoetatowy


  Nawiązanie stosunku Pracy


 Czas pracy na przykładach


  Jak oczarować klienta


  Sukces a praca

  Poszukiwanie klienta


 Dotacje, fundusze i granty


 cdn.

piątek, 26 września 2014

Pierwsze kroki w biznesie gastronomicznym

         Prowadzę małą restaurację. Zmagam się codziennie z ogromem spraw do załatwiania. Chcę się tutaj podzielić moimi doświadczeniami z tej działalności. Może ktoś planuje w przyszłości otworzyć taki punkt. Chętnie podzielę się zdobytą wiedzą.

       Na początku brakowało mi kogoś, czegoś, kogokolwiek, kto udzieliłby mi drobnych chociaż porad. Niestety konkurencja nie udzieli takich informacji, choć oni wiedzą najlepiej. Z wiadomych przyczyn. Każdy nowy punkt tej samej działalności jest zmniejszeniem obrotów. Na rynku istnieje ogrom książek wprowadzających do prowadzenia działalności. Tu więc nie będę się powtarzała.

     Wiadomo, że należy zarejestrować firmę w Urzędzie Miasta lub przez internet. W moim przypadku mam księgową, więc ona wszystko wypełniła. Zaniosłam tylko do Urzędu bo miałam po drodze. Księgowa pilnuje moim spraw w Zusie i Urzędzie Skarbowym. Jeśli sprzedajesz alkohol, w moim przypadku tylko piwo, radzę zapłacić i podpisać umowę z księgową. Odchodzi wiele spraw papierkowych. Koncesja na alkohol jest do załatwienia w Urzędzie Miasta.

     W gastronomii nie obejdzie się bez sanepidu. Należy udać się do nich i poinformują, co należy wypełnić, co przygotować i umówić się na odbiór jeszcze przed pierwszym otwarciem drzwi.
Każdy szanujący się punkt gastronomiczny musi prowadzić HACCP. To dokumentowana realizacja systemu praktyki higienicznej i produkcyjnej. Ale o tym kiedy indziej.

    Poza tym istnieje tyle ważnych spraw do załatwiania na bieżąco, stąd moje określenie, że to biznes dla cierpliwych. Bardzo cierpliwych.